Levne-notebooky.eu

Jak vybrat notebook

Cena notebooku

Prvním kritériem před koupí nového notebooku je cena. Maximální cenu, kterou jste ochotni investovat do nového notebooku, si dobře promyslete. Prakticky je to investice na několik let dopředu. Notebooky nelze vylepšovat jako stolní počítače. Bez odborných znalostí nevyměníte procesor a grafickou kartu nevymění ani v servisu. Operační paměť RAM lze vyměnit, ale většinou je třeba stávající paměti vyhodit. To samé platí i o pevném disku. Do notebooku až na výjimky nelze instalovat dva pevné disky.

Velikost, výkon a výdrž na baterie

Mezi těmito třemi veličinami platí vesměs různé úměry. Čím je notebook větší, tím více energie je potřeba na osvícení displeje a tím méně vydrží při provozu na baterie. Čím výkonnější je grafická karta, tím méně vydrží. Proto je nejdůležitější rozmyslet si, na jaké účely budete notebook používat.

Využití notebooku

Druhé kritérium, které musíte před koupí pořádně zvážit. Teoreticky se dá říct, nehrajete-li hry a nekomprimujete-li velké objemy dat, vystačíte si i s levnějším notebookem. Vždy je však vhodné poradit se s někým zkušenějším. K tomu můžete využít naší poradnu (viz. menu vlevo).

Netbook není notebook

Při koupi notebooku si dejte pozor, abyste si omylem nekoupili tzv. netbook. Netbook je jakási miniatura notebooku. Disponuje displejem o velikosti pouhých 8 až 11 palců. Jelikož celý netbook je menší i klávesnice a práce je tímpádem méně pohodlná. Výkon takového netbooku je přibližně čtvrtinový a není určen na žádnou složitější práci. Někdy může nastat také problém s přehráváním složitějšího videa a filmů. Hlavní, ale také jediné dvě výhody netbooku jsou nízká hmotnost (0,9 – 1,4 kg) a velká výdrž baterie (někdy až 7 hodin). Tato výdrž je však často jen reklamní trik, jelikož do řady modelů se dávají velmi slabé (3 nebo 4 článkové) baterie, které umožňují pouze běžnou dobu provozu (2 až 3 hodiny).

Velikost displeje

Běžné notebooky mají 15ti palcové displeje. Máte-li špatný zrak, nebo preferujete větší displej, je ideální 17ti palcový notebook. V opačném případě je možnost pořídit si notebook s 13ti nebo 14ti palcovým displejem.

Orientační hmotnosti notebooků

8 palců 0,9 až 1, 3 kg
10 palců 1,1 až 1,4 kg
13 palců 1,8 až 2,3 kg
14 palců 2,1 až 2,5 kg
15 palců 2,5 až 3,0 kg
17 palců 3,2 až 3,7 kg

Grafická karta notebooku

Jak jsem psal již dříve, grafickou kartu u notebooku nelze vyměnit. Proto při koupi je vhodné dobře vybrat. Pro kancelářskou práci a sledování videa bohatě stačí grafické karty Intel. Jsou to povětšinou nejslabší grafické karty na trhu. Hlavní jejich výhodou je minimální spotřeba. Kdežto výkon postačí i na starší hry (Sims 2 apod.). Grafické karty ATI a nVidia patří k nejvýkonnějším na trhu. Podle čísla modelu a velikost vlastní paměti (VRAM) lze následně zjistit výkonnost. Jelikož modely grafických karet se mění skoro každý měsíc, nebudu zde uvádět žádné modely. V případě nejasností navštivte naší poradnu.

Procesor

V dnešní době důrazně doporučuji koupit notebook s více jádrovým procesorem. Aktuálně jsou v prodeji notebooky s dvou-jádrovým a čtyř-jádrovým. Druhé ze jmenovaných jsou méně obvykle, ale jsou výkonnější. Čím více jader, tím větší výkon. Aktuálně nejlepší procesory pro notebooky produkuje firma Intel, v těsném závěsu je firma AMD. Osobně nejvíce doporučuji procesory Core2Duo. Takovým procesorem nikdy neuděláte chybu. Pro běžnou práci postačí i Pentium Dual-Core. Pokud Vás doopravdy netlačí cena, nekupujte notebooky s procesory Intel Celeron Dual-Core a podobné, kde je slovo Celeron.

Velikost paměti RAM a Pevného disku HDD

Zde platí pouze dvě doporučení. Minimum 2 GB paměti RAM. Čím více, tím lépe. A minimálně 250GB pevný disk HDD. Opět platí čím více, tím lépe. Paměť RAM je určená pouze systému a s větší velikostí se zvyšuje rychlost operačního systému. Na pevný disk si můžete uložit svá data. Čím je větší jeho kapacita, tím více filmů, mp3 a dokumentů na něj uložíte.

Příslušenství a porty

Všechny notebooky mají několik USB portů (obvykle 3 – 4) a výstup síťové karty pro připojení ke kabelovému internetu (Ethernet). Dnes již 99% notebooků má také integrovaný adaptér na příjem bezdrátového internetu (Wifi). Lepší notebooky mají také bluetooth, který využijete k připojení mobilního telefonu. Pro připojení notebooku k televizi budete potřebovat HDMI nebo S-Video výstup. Tyto porty má pouze menší množství notebooků. Některé notebooky také obsahují firewire, který slouží k připojení klasické digitální videokamery. Dnešní notebooky již nemají sériový (COM) ani paralelní (LPT) port!

Obsah balení

Každý notebook v balení obsahuje nabíječku. Některé firmy (Asus) přidávají do balení také myš a brašnu. Je to ovšem jen výjimka. Nákup brašny je vhodné realizovat až po koupi notebooku, abyste znali jeho rozměry.

Operační systém

V případě, že neumíte instalovat operační systém, pořiďte si notebook s již předinstalovaným systémem Windows. Nejlépe Windows 7. Rozdíly různých verzí Windows Vista nebo 7 (Basic, Premium, Bussines, Ultimate) běžný uživatel většinou ani nepozná a při výběru notebooku není třeba brát na ně ohled. Pozor - nekupujte si notebook s operačním systémem Linpus. Je to pouze velice osekaný a nekompletní systém.

Tento text podléhá autorskému zákonu. Bez dovolení je jakékoliv neautorizované kopírování a zveřejňování textu či jeho částí zakázané. (Autor: notebooky.blog.zive.cz)